İngilizce Geliştirme

İngilizce Başlangıç Seviyesi için 4 Tüyo

Dil öğrenmek ve öğrendiğiniz dilde bilgili bir konuşmacı olmak özellikle günümüz dünyasında bir gereksinim haline gelmiş durumda. Dünyada en çok konuşulan diller arasındaki yerini koruyan İngilizceyi öğrenmek ve İngilizcenizi geliştirmek artık çok daha kolay. Peki İngilizce başlangıç seviyesinde bir öğrenci olarak İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

İngilizce başlangıç seviyesindekiler İngilizcesini geliştirmek için uygulaması gereken kriterleri istikrarlı bir şekilde uyguladığında İngilizcelerinin gelişmeye başladığını fark edecekler. İngilizcenizi geliştirmek için temel dil becerilerini edinmenin yanı sıra bir çalışma planı ve düzenli pratikler yapmakta önemlidir.

Bu yazımızda İngilizce başlangıç seviyesindekiler için çalışma ipuçları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: İngilizce Geliştirme Yolları – 9 Eğlenceli Yöntem  

İngilizce Başlangıç Seviyesi için Tüyolar

Okuma ve Yazma Pratiği Yapın

İngilizce Başlangıç Seviyesi için Çalışma Tüyoları

İngilizce başlangıç seviyesindeki bir öğrenci için okuma becerisi yazma becerisini ve yazma becerisi de okuma becerisini olumlu yönde etkiler. Bu iki beceri doğru orantılı bir şekilde dil gelişimine yardımcı olmaktadırlar. İngilizce okuma becerilerini etkili şekilde geliştirmek için öğrenciler eş zamanlı şekilde yazma becerilerine de geliştirmeli ve bu alanda pratik yapmalıdırlar. Çeşitli türde metinleri okumak, bu metin yapılarının yapılarını ve farklı kelime yapılarını öğrenmenize yardımcı olur. Okumamızın temel nedenlerinden birisi de öğrenmektir.

Yazmak, bilgiyi belgeli olarak iletme eylemi olduğundan yazabilmek için önce yazacağınız konu hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için de o konu hakkında bol bol araştırma yapmanız yani okumanız gerekir. Bu durum, aynı zamansa özellikle becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Fonetik beceriler veya sözcükleri oluşturmak için sesleri birbirine bağlama becerinizi geliştirmek, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından da oldukça önemlidir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir:  İngilizce Okuma Geliştirme Rehberi! Tüm Detaylarıyla

Dinleme Becerilerinizi Geliştirin 

İngilizce Başlangıç Seviyesi için Çalışma Tüyoları    

Çok fazla İngilizce materyal dinlemek, dili daha rahat anlamanıza yardımcı olur ve daha etkili ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanıza olanak tanır. Dinleme becerilerinizi geliştirmek için ise günün belirli saatlerinde kendinize pratik yapmak için zaman ayırabilir ve o süreçte ise müzik, radyo, podcast gibi ses odaklı uygulamalar dinleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Sadece ne söylendiğine değil, nasıl söylendiğine de dikkat ederek dinleme alışkanlığınızı geliştirmeniz açısından oldukça önemlidir. İngilizce başlangıç seviyesinde dinleme becerinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç kriter ise şu şekildedir;

Dinlediğiniz şarkının, podcastin veya metnin şarkı sözlerine dikkat edin ve bu sözleri telaffuzları ile anlamaya çalışın. Konuşmacının aksanına ve kelimeleri nasıl yuvarladığına veya hangi harfleri yuttuğuna dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Film, dizi ya da sevdiğiniz programları birkaç defa izleyebilirsiniz. Bunları izlerken öncelikle orijinal altyazı ile izleyip daha sonra altyazısız izleyerek kelimelerin nasıl ifade edildiği konusunda pratik yapabilirsiniz. Evde, arabada ya da cep telefonunuz ile İngilizce radyo dinleyebilirsiniz. Gerçekten dinlemeseniz dahi sürekli olarak İngilizce ifadeler duymanız bir süre sonra tonlamalara ve seslere alışmanıza yardımcı olur. Kısacası İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Konuşmaktan Çekinmeyin   

İngilizce Başlangıç Seviyesi için Çalışma Tüyoları    

İngilizce başlangıç seviyesinde konuşma becerilerinizi geliştirmek için öncelikle konuşurken kendinizi rahat hissetmeniz ve konuşmaktan çekinmemeniz gerekir. İngilizce konuşmanın en önemli noktalarından birisi de ana dilinizde (Türkçe) düşünerek İngilizce cümleler kurmaya çalışmanızdır. Ana dilinizde düşünür ve ardından İngilizce konuşmaya çalışırsanız her zaman diller arasında anlık olarak çeviri yapmanız gerekir. Bu yüzden İngilizce konuşurken İngilizce düşünmeniz de oldukça önemlidir. İngilizce konuşarak rahat bir şekilde iletişim kurabilir ve İngilizce pratik yapabilirsiniz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Detaylı İngilizce Cümle Kurma Rehberi 

Düzenli Çalışmanın Önemi 

İngilizce Başlangıç Seviyesi için Çalışma Tüyoları        

İngilizcenizi geliştirmeniz için sabırlı ve istikrarlı bir şekilde pratik yapmanız oldukça ön. Bunun için kendinize düzenli çalışma saatleri oluşturmalı ve bu saat aralıklarında dil becerilerinizi geliştirmeye yönelik pratikler yapmalısınız. Çalışma planı oluştururken eksiklerinizi ve zayıf dil becerilerinize ağırlık verdiğiniz bir plan oluşturmak, dil gelişiminiz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Temel düzeyde basit yapılı cümleler; bir özne, fiil ve nesne içerir. Cümle kurmanın birçok yolu vardır bu yüzden cümle yapılarını doğru kullanmak için dilbilgisi kurallarına ve gramer yapılarına aşina olmanız gerekir. Gramer yapıları ve dilbilgisi kuralları yönünden oldukça zengin bir dil olan İngilizce, bildiğiniz konular için dahi sürekli olarak pratik yapmanız gereken bir dildir. Gramer ve dilbilgisi becerilerinizi geliştirmek için çeşitli kaynak kitaplardan faydalanabilir ve bol bol İngilizce gramer egzersizi yapabilirsiniz.

Dil gelişiminizi desteklemek için çeşitli dil becerilerinizi geliştirmeniz ve düzenli olarak pratik yaparak kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Dil becerilerinize yoğunlaşırken farklı tecrübeler edinmeli ve daha iyi anlamanıza yardımcı olacak çalışma metotlarını keşfetmelisiniz.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “Başlangıç seviyesindekiler için İngilizce çalışma tüyoları” hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı