İngilizce Konuşma

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir? En Etkili 4 İpucu!

Pek çok kişi İngilizce dilbilgisinin en ince detaylarında profesyonelleşmeyi hedefler. Bu duruma rağmen, konu ana dili İngilizce olan insanlarla karşılıklı diyalog kurmaya geldiğinde çekingen davranabilirler. Ana dilinizden farklı bir dilde akıcı bir şekilde konuşabilmeniz için çok fazla dinleme ve konuşma pratiği yapmanız gerekir. Sık sık konuşma becerilerini geliştirmenin tek yolunun başkalarıyla sohbet etmek olduğu söylenir. Ama aslında, başkalarıyla konuşmadan konuşmanızı geliştirmenin birçok yolu da vardır. Peki İngilizce speaking nasıl geliştirilir? Bu yazımızda, İngilizce speaking geliştirme ile ilgili birkaç ipucu vereceğiz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: İngilizce Writing Geliştirme Rehberi

İngilizce Düşünmeye Çalışın

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir

Korkusuzca İngilizce Konuş!

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İngilizce Speaking’in en zorlayıcı taraflarından birisi de ana dilinizde düşünüp İngilizce kelimeler üretmeye çalışmaktır.  Ana dilinizde düşünür ve ardından İngilizce konuşmaya çalışırsanız, her zaman diller arasında anlık olarak çeviri yapmanız gerekir. Çeviri yapmak kolay bir şey iş değildir. İki veya daha fazla dili akıcı konuşabilen insanlar bile diller arasında geçiş yapmakta güçlük çekebilirler. Bu yüzden konuştuğunuz dilde düşünebiliyor olmanız oldukça önemlidir.

Gününüzü düşünürken veya hangi yemeği sipariş edeceğinize karar verirken İngilizce düşünmeye çalışın. Böylece, İngilizce düşünme becerinizi de geliştirmiş olacak ve İngilizce konuşmak için pratik yapmış olacaksınız. Hatta takıldığınız kelimeleri araştırabilmek için İngilizceden İngilizceye bir sözlük kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu şekilde, asla ana dilinizi kullanmak ve kelimeleri çevirmek zorunda kalmazsınız. Hızla gelişmek için çok soru sormalı ve bu soruların üzerine gitmelisiniz. İngilizce düşündüğünüzde, İngilizce konuşmanın sizin için daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Vurgulu Seslere Dikkat Edin!

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir

Neredeyse tüm İngilizce sözcüklerde ve cümlelerde vurgulama yapılmaktadır.  Bu durum, İngilizce konuştuğunuzda kelimelere ve cümlelere farklı anlamlar vermek için belirli kelimeleri ve heceleri (sesleri) vurgulamanız gerektiği anlamına gelir.

Anadili İngilizce olan kişilerin konuşurken nerede vurgu yaptıklarını dinleyin. Konuşmalarınızda ses vurgusunu geliştirmek için dinlediğiniz diyalogları aynı şekilde taklit etmeye çalışın.

Bu durum, sadece İngilizceyi iyi konuşmanıza yardımcı olmayacak aynı zamanda aksanınızın da daha anlaşılır olmasına yardımcı olacak. Bazen vurguyu yanlış heceye yerleştirmek kelimeyi tamamen değiştirebilir. Ses vurgularındaki farkı anlamaya çalışın ve pratik yapabileceğiniz alıştırmalara yoğunlaşın. Özellikle iş İngilizcesinde, kendinizi anlamak ve mükemmelleştirmek için vurgulu seslerde ustalaşmak çok önemlidir. Ne demek istediğinizi kesin, net ve somut bir şekilde söylerseniz, herhangi bir iş görüşmesinde, iş toplantısında veya sunumunuz esnasında daha başarılı olabilirsiniz.

Bol Bol Dinleyin ve Okuyun!

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir

Konuşmak için kelimelere ihtiyacımız var. Bu yüzden nasıl konuşmamız gerektiğini ve duyduğumuz kelimeleri nasıl telaffuz edebileceğimizi bilmemiz gerekir.  Film izlemek, müzik dinlemek, kitap ve dergi okumak dil gelişiminde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Dinlerken ve okurken yeni ve ilginç ifadeler, deyimler ve eş anlamlı kelimeler bulun. Bulduğunuz yeni bilgileri yazın ve aşina olmadığınız her kelimeyi mutlaka araştırın. Bütün bu çalışmalar, bir dahaki sefere pratik yaparken kullanabilmeniz için daha bilgili olmanızı sağlayacak. Dinleme ve okuma alıştırmaları ne kadar yararlı olursa olsun, İngilizceyi interaktif bir şekilde kullanmanız ve İngilizce speaking becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Beğendiğiniz veya günlük yaşantınızda kullandığınız kelimeleri içeren kısa bir video veya kısa film bulun. Bulduğunuz bu video üzerinde çalışmalar yapın. Konuşan kişilerin ses tonunu, konuşma hızını ve aksanını eşleştirmeye çalışın. Birkaç kelimeyi kaçırmanın bir önemi yok, önemli olan konuşmaya devam etmektir. Böylece zamanla kaçırdığınız kelimelerin de sayısı azalacaktır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Uyurken Yabancı Dil Öğrenilir Mi? Tüm Detaylarıyla!

Tek Kelimeler Yerine Kalıplaşmış Kelimelere Odaklanın!

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir

Konuşmada akıcılığınızı artırmak için bir başka ipucu, tek tek kelimeler yerine çeşitli ifadeler kullanarak konuşmayı denemektir. Otomatik olarak “Hello, how are you today?” (Merhaba, bugün nasılsın?) şeklinde sormak yerine, “How ya going, mate?” (Nasıl gidiyor adamım?) gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Bu noktada bağlama göre tercih ettiğiniz konuşma üslubu oldukça önemlidir. Bazı ifadeler fazla resmi ya da fazla samimi olduğu için bağlama göre ifade seçimi yapmanız oldukça önemlidir.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizler için en çok kullanılan İngilizce speaking geliştirme konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin!

Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için https://bukytalk.com/kayitol adresinden veya yanda çıkan WhatsApp ikonundan ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

Korkusuzca İngilizce Konuş!

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İlgili Yazılar

4 Yorum

  1. Güzel bir içerik olmuş, konuşma pratiği ve ingilizce pratiği noktasında güzel işler yapılmış

  2. Harika bir yazi olmuş. Ozellikle kelime ezberlemek yerine kaliplara aşina olmak dediginiz gibi daha faydali.

  3. İngilizce konuşmak için gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı