İngilizce Yazma

3 Adımda Essay Nasıl Geliştirilir?

Essay yazmak; kriterleri öğrenildiğinde herkesin yazabileceği bir metin türüdür. Yazılan bir essay, daha sonra ilgili kanıtlarla desteklenen sağlam bir tartışma konusu yaratabilmelidir. Essay yazmadan önce yaptığınız araştırma, standart bir kural dizisini takip eder. Essay yazmak için bazı temel ilkeleri hatırlamak, zaman sıkıntısı yaşıyor olsanız bile etkili ve akılda kalıcı metinler oluşturmanıza olanak tanır. Peki essay nasıl yazılır? Essay yazma konusunda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Etkili bir essay yazmak ve essay yazma becerinizi geliştirmek için bilmeniz gereken 3 temel adım vardır. Bu yazımızda, bu soruların cevaplarını ele alacağız.

Essay Nasıl Yazılır

Essay Yazmadan Önce Taslak Oluşturmanın Önemi

Bir essay yazmanın en önemli adımlarından birisi, o essay için bir taslak (outline) oluşturmaktır. Taslak oluşturmadan önce essayin ele aldığı konuyu tam olarak anlamanız oldukça önemlidir. Bir essay etkili bir şekilde ifade edilebilir ve düşünülebilir ancak konuyu yeterince yanıtlamazsa etkisiz bir metin olarak nitelendirilecektir. Yazacağınız essay için bir taslak oluştururken aşağıdaki konuları ele almanız sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır:

  • Essayin konusu nedir?
  • Essayinizin kelime hacmi ne kadar olmalı?
  • Konuyu tam olarak anlamak için ne tür bir araştırma yapmanız gerekir?

Bu aşamalardan sonra essayiniz için taslak oluşturmanın ilk adımını tamamlamış olursunuz. Sıradaki adım ise tüm metninize rehberlik edecek bir tez cümlesi (thesis statement) belirlemektir. Tez cümlesinden yola çıkarak, makalenizin nasıl ilerlemesi gerektiğini ve hangi bilgileri dahil etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Peki essayinizde ele alacağınız konu nedir? Tez cümleniz kısa olmalı ancak ele almak istediğiniz konuyu tüm ana hatları ile metninize dahil etmelidir. Makalenizi yazarken sürekli olarak tez cümlenize bakın ve konuyu ana hatlarından saptırmamaya özen gösterin.

Taslağı oluşturduktan sonra metninizi yazmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak herkes essay yazmaya giriş (introduction) paragrafından başlar. Essay yazarken giriş paragrafından başlamak birçok insanın bildiği en büyük yanlışlardan birisidir. Essayinizi yazmaya gelişme (body) paragrafından başlamak size büyük avantaj sağlayacaktır. Metninizin akıcı olmasını istiyorsanız giriş paragrafını daha sonra yazmanız gerekir. Bu şekilde, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi tam olarak oluşturabilir ve geri dönüp ana fikirleri giriş paragrafınız ile entegre edebilirsiniz.

Essay Nasıl Yazılır

İçeriğinizi Oluşturacağınız Kaynaklar Hakkında Ön Araştırma Yapın

Essay yazmadan önce yapacağınız ön araştırma, yazacağınız metin hakkında yeterince bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Bu şekilde hem essayiniz etkili olacak hem de metninizi sağlam kanıtlarla yazmış olacaksınız. Konuyla ilgili araştırma yaparken öncelikle essay yazacağınız konu ile ilgili makaleleri incelemek size artı puan kazandıracaktır. Konuyu nasıl savunacağınızı anladıktan sonra essay için bir giriş (introduction) ve sonuç (conclusion) paragrafı yazmanız gerekir.

Essay yazarken en çok gözden kaçan hususlardan birisi de sonuç paragrafıdır. Sonuç paragrafı, tez cümleniz ile tüm araştırmanızı birbirine bağlayan paragraftır. Sonuç paragrafı, tez cümlesiyle veya giriş paragrafı ile aynı olmamalıdır. Uygun bir sonuç paragrafı, bir essayde tartışılan tüm olguların ana hatlarını ortaya koymalıdır. Bu olgular, kişinin araştırmasının ana argümanını nasıl kanıtladığını veya çürüttüğünü göstermek için doğrudan tez cümlesine bağlı olmalıdır. Tüm bunları destekleyecek nitelikli bir essay için ise ön araştırma ve bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Tekrar Okuma ve Son Dokunuşların Gücü!

Yazdığınız essayi tekrar okumak harika bir essay oluşturmak için oldukça kritiktir. Birçok insan, dilbilgisi açısından zayıf veya yazım hatalarıyla dolu bir metni okumayı dahi tamamlamaz. Dilbilgisi ve yazım kurallarına uygun bir metin oluşturmak için ise her zaman essayinizi kontrol etmeniz gerekir. Konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ancak görüşlerinizi uygun bir yazı dili ile ifade etmezseniz, konu hakkındaki bilgileriniz dahi sorgulanabilir. Essayinizi kabul edilebilir ve etkili bir essay haline getirebileceğiniz birkaç madde aşağıdaki gibidir:

  • Metninizi yazdırın, okuyun ve gördüğünüz hataları işaretleyin. Metninizi kâğıttan okuduğunuzda bilgisayar ekranında okuduğunuzdan daha detaylı okuyabilecek böylece hatalarınızı daha kolay fark edebileceksiniz.
  • Dilbilgisi ve imla kuralları bilgisine güvendiğiniz birinin essayinizi okumasını sağlayın. İkinci bir göz, sizin göremediğiniz hataları fark edebilir.
  • Essayinizi yüksek sesle okuyun. Bu şekilde, gramer hatalarınızı daha kolay fark edebilirsiniz.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizler için ‘‘Essay nasıl yazılır?’’ ve ‘‘Essay yazma becerisi nasıl geliştirilebilir?’’ konuları hakkında çeşitli öneriler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin!

BukyTalk Ücretsiz Seansını Denemek İsterseniz Tıklayınız!

İlgili Yazılar

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı