İngilizce Geliştirme

İngilizce Kendini Tanıtma Paragrafı Nasıl Yazılır?

Günümüzde ikinci bir dil bilmek büyük bir zorunluluk olarak görülen konular arasındaki yerini korumaktadır. Durum böyle olunca birçok insan dünyada en çok konuşulan dillerden biri ve uluslararası konuşulan bir dil olan İngilizce öğrenimine yönelmeye başladı.

Genel olarak İngilizce öğrenmek isteyen bu dil öğrencilerinin aldığı ilk derslerden birisi de İngilizce kendini nasıl tanıtması gerektiğidir. Peki İngilizce kendini tanıtma paragrafı nasıl yazılır ve nasıl etkili olabilir?

BukyTalk olarak özellikle yeni başlayanların ve diğer dil öğrencilerinin mutlaka bilmesi gereken bu temel konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İngilizce Kendini Tanıtma Paragrafı Yazmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler  

İngilizce olarak kendinizi tanıtırken özel bir çaba göstermenize gerek yok. Tıpkı anadilinizde olduğu gibi İngilizcede de kendinizi tanıtmak için belirli cümle kalıplarını kullanmanız yeterli olacaktır. Üstelik İngilizce kendini tanıtma paragrafı yazmak konuşmaktan da kolaydır. Peki İngilizce kendini tanıtma paragrafı yazmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Bu etkenler şu şekildedir:

Kendinizi adım adım anlatmalısınız

Her metinde olduğu gibi İngilizce kendini tanıtma paragrafında da kendimi hakkında bilgi verirken belirli bir olay örgüsünü takip etmemiz gerekir. Örneğin önce okuduğumuz üniversiteyi daha sonra lisemizi yazmalıyız.

Merhaba ile başlayın!

Konuşma dilinde olduğu gibi karşınızdaki ile iletişime geçmeden önce selamlaşmanız oldukça önemlidir. Daha sonrasında ise adınızı söyleyebilirsiniz.

Kendiniz hakkında genel bilgiler verin

Nereli olduğunuz, yaşınız, mesleğiniz, hobileriniz gibi kısımlara bu bölümde bahsedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru bir olay örgüsü oluşturmak.

 • Hi, My name is Arthur
 • I am from Spain. İspanyol’um.
 • I live in London. Londra’da yaşıyorum.
 • I am 29 years old. 29 yaşındayım.
 • I am doctor. Doktorum
 • I like reading boks. Kitap okumaktan hoşlanırım.
 • I like meeting new people. Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanırım
 • I have 2 brothers. 2 kız erkek kardeşim var.
 • My brother’s name is David. Erkek kardeşimin adı David.
 • My mother is 50 years old. Annem 50 yaşında.
 • I have an uncle. Bir amcam var.

Kapanış

Kendimizi tanıttıktan sonra bir de kapanış cümlesi ekleyebiliriz.

Nice to meet you (Memnun oldum.) ya da Pleased to meet you (Daha resmi).

Hatta daha özel sorulara karşı genel cevaplar da hazırlayabilirsiniz. Genellikle olumlu şeyler söyle sonra daha fazla ayrıntı ekle. Ayrıntılar eklemek sohbeti daha ilginç hale getirir. Sonra bir soru sorabilirsiniz. İngilizce de genel olarak kendinizi tanıtırken dikkat etmeniz gereken kriterleri sırasıyla aşağıdan inceleyebilirsiniz.

İngilizce Kendini Tanıtma Paragrafı ile İlgili Örnekler!

Örnek-1

Hi, my name is Anna, I am from Spain. I live in Barcelona. I am 24 years old.I work as a nurse in a hospital. I like reading books, I like cycling and I like meeting new people. I have one brother. My brother’s name is Bruno. My mother is 47 years old. My father is 49 years old. My father is a great engineer. I have a grandmother. Her name is Hannah. Nice to meet you.

Anlamı

Merhaba, benim adım Anna. İspanyalıyım. Barselona’da yaşıyorum. 24 yaşındayım. Bir hastanede hemşire olarak çalışıyorum. Kitap okumayı, film izlemeyi, bisiklete binmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorum. Bir erkek kardeşim var. Erkek kardeşimin adı Bruno. Annem 47 yaşında, babam ise 49. Babam harika bir mühendis. Bir büyükannem var ve onun adı Hannah. Tanıştığıma memnun oldum.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları-40 Cümle

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “İngilizce kendini tanıtma paragrafı” konusu hakkında çeşitli cümle yapılarını ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı