İngilizce Gramer

Break İkinci Hali: Break Fiili Anlamı

Yabancı dil öğrenimi gerek iş ilişkisi gerekse sosyal ilişkiler açısından önemli bir konuma sahiptir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir.  Bu süreçte dil becerilerinizi de geliştirmeniz gerekir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi mevcuttur.

Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan break fiilini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, break fiilinin anlamı nedir ve break ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?   

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir.

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

Peki break fiili kullanım alanları nelerdir ve break 2. halinin çekimi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 

Break Fiilinin Anlamı  

İngilizceden Türkçeye “kırmak” olarak çevrilen break fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple break fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de iyi öğrenmemiz gerekir. 

Break İkinci Hali ve Break Üçüncü Hali   

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise break fiilini ikinci hali ile kullanırız. Break fiilinin ikinci hali “broke” şeklinde kullanılmaktadır. 

Break İkinci Hali ile Kullanımı 

Break fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali kullanılmalıdır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.  

Düzensiz fiillerden biri olan break fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime bir takı almak yerine tamamen değişir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Broke 2. hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir: 

Örnek: David broke his right leg and was taken to hospital a few weeks before Christmas. 

Anlamı: David sağ bacağını kırdı ve Noel’den birkaç hafta önce hastaneye kaldırıldı. 

Break Üçüncü Hali ile Kullanımı  

Üçüncü hali, ikinci halinden farklı olan break fiilinin 3. hali ise “broken” şeklinde kullanılmaktadır. Break 3. hali ile past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.  

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have broken veya has broken şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have broken olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has broken şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had broken şeklinde kullanılmalıdır. 

Örnek: They had broken the rules. 

Anlamı: Kuralları çiğnemişlerdi. 

Break İkinci Hali ile Örnek Cümleler!  

Örnek: Amy broke in on our conversation. 

Anlamı: Amy konuşmamıza böldü.  

Örnek: Possibly she knows who broke the door. 

Anlamı: Muhtemelen kapıyı kimin kırdığını biliyordur.  

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “break ikinci hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı