İngilizce Gramer

Come İkinci Hali: Come Fiili Anlamı

Yabancı dil öğrenimi gerek iş ilişkisi gerekse sosyal ilişkiler açısından önemlidir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir. Dil öğrenimi sürecinde dil becerilerinizi de geliştirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunmaktadır.

Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan come fiilini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, come fiilinin anlamı nedir ve come ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?   

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir.

Korkusuzca İngilizce Konuş!

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

Peki come fiili kullanım alanları nelerdir ve come ikinci halinin çekimi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 

Come Fiilinin Anlamı

İngilizceden Türkçeye “gelmek” olarak çevrilen come fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple come fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de iyi öğrenmemiz gerekir.  

Come İkinci Hali ve Come Üçüncü Hali   

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise come fiilini ikinci hali ile kullanmalıyız. Come fiilinin ikinci hali “came” şeklinde kullanılmaktadır.  

Come İkinci Hali ile Kullanımı  

Come fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali kullanılmalıdır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.  

Düzensiz fiillerden biri olan come fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime bir takı almak yerine tamamen değişir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Came ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:  

Örnek: He came quietly and secretly, to escape the soldiers. 

Anlamı: Askerlerden kaçmak için sessizce ve gizlice geldi.  

Come Üçüncü Hali ile Kullanımı  

Üçüncü hali, ikinci halinden farklı olan come fiilinin üçüncü hali ise “come” şeklinde kullanılmaktadır. Come üçüncü hali ile past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.  

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have come veya has come şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have come olarak kullanımı söz konusudur.

Özne he, she, it ise has come şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had come şeklinde kullanılmalıdır.  

Örnek: She has come to Istanbul twice before and this is her third time!  

Anlamı: Daha önce iki kez İstanbul’a geldi ve bu üçüncü gelişi!  

Come İkinci Hali ile Örnek Cümleler!   

Örnek: When she came, everything about me breathed of love and joy and was full of meaning. 

Anlamı: O geldiğinde, içimdeki her şey sevgi ve neşeyle dolup taşıyordu ve anlam doluydu.  

Örnek: She came to the cinema with him. 

Anlamı: Onunla sinemaya geldi.  

Örnek: A few minutes later the doctor came in. 

Anlamı: Birkaç dakika sonra doktor içeri girdi.  

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere come fiilinin anlamı ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

Korkusuzca İngilizce Konuş!

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı