İngilizce Gramer

Meet 2. Hali ve Meet Fiili ile Örnekler!   

Günümüzde yabancı dil öğrenimi, büyük öneme sahiptir. Yabancı dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek demek değil aynı zamanda dil becerilerinizi de geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunmaktadır.

Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan meet fiilini mutlaka biliyorsunuzdur. Peki meet fiilinin anlamı nedir ve meet 2. hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır? 

İngilizce konuları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan geçmiş zaman yapısını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir. Peki meet fiili kullanım alanları nelerdir ve meet 2. halinin çekimi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.  

Meet Fillinin Anlamı Nedir?    

İngilizceden Türkçeye “tanışmak, buluşmak” gibi anlamlarda çevrilen meet fiili, cümle içlerinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple meet fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de iyi öğrenmemiz oldukça önemlidir.  

Meet 2. Hali ve Meet 3. Hali  

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise meet fiilini ikinci hali ile kullanmamız gerekir. Meet fiilinin ikinci hali “met” şeklinde kullanılmaktadır.  

Meet 2. Hali ile Kullanımı  

Meet fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci halini alır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.   

Düzensiz fiillerden biri olan meet fiili, ikinci halinde kelime bir takı almak yerine tamamen değişir. Bu sebeple fiilimiz “met” haline gelir. Her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Met 2. hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:  

Örnek: He met her gaze and smiled. 

Anlamı: Bakışlarıyla karşılaştı ve gülümsedi.  

Meet 3. Hali ile Kullanımı  

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı şekilde kullanım meet fiilinin 3. hali de yine “met” şeklinde kullanılmaktadır. Met 3. hali formu past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.   

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have met veya has met şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have met olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has met şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had met şeklinde olmalıdır. 

 Örnek: David asked himself when and where he had met him. 

Anlamı: David kendi kendine onunla ne zaman ve nerede tanıştığını sordu.  

Meet 2. Hali ile İlgili Örnek Cümleler!  

Örnek: The day she met him he had been riding on the road. 

Anlamı: Onunla tanıştığı gün yolda ata biniyordu.  

Örnek: I met him as he rode into town, and he said that he intended to stop at this cinema. 

Anlamı: Onunla kasabaya gelirken tanıştım ve bu sinemada durmayı planladığını söyledi.  

Örnek: You’re the sweetest person I’ve ever met. 

Anlamı: Sen tanıdığım en tatlı insansın.  

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “meet 2. hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı