İngilizce Gramer

Comparative Nedir? 11 Örnek Cümle

İngilizcede sık kullanılan ve kullanımı sırasında genellikle karıştırılan birçok yapı bulunmaktadır.  Bu yapılardan birisi de comparative yapısıdır. Peki comparative yapısı nedir ve nasıl kullanılır? Comparative örnekleri nelerdir?

Çoğunlukla kullanım alanı ve cümle içerisindeki konumu ile bu yapıyı öğrenmek oldukça kolaydır. Bu sebeple basit ipuçları ile etkili bir şekilde comparative yapısına aşina olabilirsiniz. Comparative kullanım alanlarını, kullanırken dikkat edilmesi gereken detayları ve bu iki bağlacı birbirinden nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Bu yazımızda comparative nedir, nasıl kullanılır ve comparative örnekleri konu anlatımını sizler ile paylaşacağız.

Comparative Nedir?

Comparative kelimesi, compare fiilinden gelmektedir. Compare fiilinin Türkçe karşılığı ‘karşılaştırmak şeklinde ifade edilir. Bu durumda comparative adjectives kalıbının karşılığının da “karşılaştırma sıfatları” olduğunu söyleyebiliriz. Karşılaştırma sıfatları birden fazla kişiyi, durumu, hayvanı, kısacası herhangi iki veya daha fazlasını karşılaştırmak amacı ile kullanılan yapıdır. Örneğin “Ali, Ahmet’ten daha zeki” cümlesinde bir karşılaştırma bulunmaktadır. İşte bu karşılaştırmayı İngilizce ifade etmek için, comparative adjectives kullanmamız gerekmektedir. Cümleyi şu şekilde tercüme edebiliriz:

Comparative Yapısı Nasıl Kullanılır?

“Comparative” kelimesinin anlamı, “compare” fiilinden gelmektedir. Compare fiili ise karşılaştırmak anlamına gelir. Comparative ise bir tür sıfattır ve karşılaştırma sıfatları olarak tanımlanır. Karşılaştırma sıfatları; birden fazla kişiyi, nesneyi, hayvanı kısacası herhangi birden azla şeyi kıyaslamak, karşılaştırmak ve mukayese etmek amacı ile kullanılırlar.

Bu noktada önemli olan iki şeyin bir konu hakkında birbirleri ile karşılaştırılması, birinin diğerinden daha fazla olduğu gibi bir anlamın kazandırılmasıdır. Örneğin bir çocuğun bir diğer arkadaşına “Benim annem senin annenden daha güzel.” diye bir cümle kullanması, iki çocuğun annelerinin güzellik konusunda karşılaştırılması durumunu ifade eder. Böyle bir cümle kurmak için ise comparative yapısına ihtiyaç duyulur.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Detaylı İngilizce Cümle Kurma Rehberi

Comparative kullanımı için uymanız gereken temel cümle yapısı formülü ise aşağıdaki gibidir:

comparative nedirCümlenizin öğelerinin sıralaması bu şekilde olmalı. Bu formülde sıfatınızı belirtirken uymanız gereken birkaç basit kural ise aşağıdaki gibidir:

  • Sıfatınız kısa ya da tek heceliyse sıfatın sonuna “er” takısı gelir.
  • Sıfatınız kısa ise veya 2 heceli ancak sonu -y harfi ile bitiyorsa -y harfi düşer, sıfatın sonuna “-ier” eki gelir.
  • Sıfatınız uzun ya da 2 veya daha çok heceli ise sıfata ek gelmez bunun yerine sıfattan önce “more” kelimesi gelir.

İngilizce Comparative Örnekleri ve Türkçe Anlamları

İNGİLİZCE TÜRKÇE
Ali is taller than Ayşe.Ali Ayşe’den daha uzun.
That movie was nicer than this one.O film diğerinden daha hoştu.
She is more beautiful than her mother.O annesinden daha güzel.
This bag is more expensive than the other bag.Bu çanta diğer çantadan daha pahalı.
A stone is bigger than a pebble.Bir taş bir çakıl taşından daha büyüktür.
Your house is hotter than my house.Senin evin benim evimden daha sıcak.
A dog is slower than a cheetah.Bir köpek bir çitadan daha yavaştır.
Mr. Brown is older than Mr. Catch.Bay Brown, Bay Catch’den daha yaşlı.
The Pacific Ocean is deeper than the Arctic Ocean.Pasifik Okyanusu Arktik Okyanusu'ndan daha derindir.
You are more polite than Joey.Sen Joey'den daha kibarsın.
Learning Japanese is more difficult than learning Italian.Japonca öğrenmek, İtalyanca öğrenmekten daha zordur.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “Comparative nedir, nasıl kullanılır ve comparative örnekleri ile Türkçe anlamları” hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz İngilizce seansına katılın veya sağda çıkan WhatApp ikonundan bize ulaşın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı