İngilizce Gramer

Give İkinci Hali: Give Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler! 

Yabancı dil öğrenimi gerek iş ilişkisi gerekse sosyal ilişkiler açısından önemli bir konuma sahiptir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir.  Bu süreçte dil becerilerinizi de geliştirmeniz gerekir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunmaktadır.

Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısı olarak bilinir. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan give fiilini mutlaka biliyorsunuzdur. Peki, give fiilinin anlamı nedir ve give ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?   

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabilmeniz açısından büyük öneme sahiptir.

Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız iletişim ve dilbilgisi açısından gereklidir. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir.

Peki, give fiili kullanım alanları nelerdir ve give ikinci halinin çekimi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.  

Give Fiilinin Anlamı   

İngilizceden Türkçeye “vermek” olarak çevrilen give fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple give fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de iyi öğrenmemiz gerekir.  

Give İkinci Hali ve Give Üçüncü Hali   

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise give fiilini ikinci hali ile kullanırız. Give fiilinin ikinci hali “gave” şeklinde kullanılmaktadır.  

Give İkinci Hali ile Kullanımı  

Give fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali kullanılmalıdır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.   

Düzensiz fiillerden biri olan give fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime bir takı almak yerine tamamen değişir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Gave ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:  

Örnek: She gave me a beautiful bag. 

Anlamı: Bana güzel bir çanta verdi.  

Give Üçüncü Hali ile Kullanımı  

Üçüncü hali, ikinci halinden farklı olan give fiilinin 3. hali ise “given” şeklinde kullanılmaktadır. Give üçüncü hali ile past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.  

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have given veya has given şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have given olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has given şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had given şeklinde kullanılmalıdır.  

Örnek: She had given so much away that I was almost bankrupt. 

Anlamı: O kadar çok şey vermişti ki neredeyse iflas edecektim.   

Give İkinci Hali ile Örnek Cümleler!  

Örnek: I gave him some orange juice. 

Anlamı: Ona portakal suyu verdim. 

Örnek: I gave her what I hoped was a stern look. 

Anlamı: Ona sert olduğunu umduğum bir bakış attım. 

Örnek: One man gave her a box of books. 

Anlamı: Bir adam ona bir kutu kitap verdi. 

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “give ikinci hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı