İngilizce Gramer

Find İkinci Hali: Find Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler!  

Yabancı dil öğrenimi, iş ilişkisi için olduğu kadar sosyal ilişkiler açısından da oldukça önemlidir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir. Bu edinim aynı zamanda sürecinde dil becerilerinizi de geliştirmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunmaktadır. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan find fiilini mutlaka duymuşsunuzdur.

Peki, find fiilinin anlamı nedir ve find ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?   

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense zaman yapısını öğrenmeniz geçmiş zaman formunda cümle kurabilmemiz açısından büyük öneme sahiptir.

Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir.

Peki find fiili kullanım alanları nelerdir ve find ikinci halinin çekimi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.  

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Sık Kullanılan Fiillerin 2. ve 3. Halleri

Find Fiilinin Anlamı   

İngilizceden Türkçeye “bulmak” olarak çevrilen find fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple find fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de iyi öğrenmemiz gerekir.  

Find İkinci Hali ve Find Üçüncü Hali  

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise find fiilini ikinci hali ile kullanmalıyız. Find fiilinin ikinci hali “found” şeklinde kullanılmaktadır.  

Find İkinci Hali ile Kullanımı  

Find fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali kullanılmalıdır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.   

Düzensiz fiillerden biri olan find fiili ikinci hali “found” olarak çekimlenmektedir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Found ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:  

Örnek: She found him in the living room reading the book. 

Anlamı: Onu oturma odasında kitap okurken buldu.  

Find Üçüncü Hali ile Kullanımı  

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı olan find fiilinin üçüncü hali de “found” şeklinde kullanılmaktadır. Find üçüncü hali ile past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.   

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have found veya has found şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have found olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has found şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had found şeklinde kullanılmalıdır.  

Örnek: Father and son had found each other again. 

Anlamı: Baba oğul birbirlerini yeniden bulmuşlardı. 

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Örneklerle Present Perfect Tense Konu Anlatımı

Find İkinci Hali ile Örnek Cümleler!   

Örnek: It was a good thing he found it so amusing. 

Anlamı: Bunu çok eğlenceli bulması iyi bir şeydi.  

Örnek: Using the path you had given me, I found your financial folder. 

Anlamı: Bana verdiğin yolu kullanarak mali klasörünü buldum.  

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “find ikinci hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı