İngilizce Gramer

Think 2. Hali ve Think Fiili ile Örnekler!    

Dil öğrenmek, günümüzde büyük bir zorunluluk ve temel bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Dilin gramer yapısını öğrenmekle beraber dil becerilerini de öğrenmeli ve bu konuda bol bol pratik yapmalısınız. Zaman ve cümle yapılarına göre İngilizcede fiillerin birçok çekimi de bulunmaktadır. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan think fiilini bilmeyenimiz yoktur. Peki think fiilinin anlamı nedir ve think 2. hali ile ilgili cümleler nasıl olmalıdır?   

İngilizce konuları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan geçmiş zaman yapısını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmek oldukça etkilidir. Peki think fiili kullanım alanları nelerdir ve think 2. halinin çekimi neden önemlidir? Bu yazımızda, konu ile ilgili merak edilenleri ve örnek cümleleri sizler ile paylaşacağız.  

Think Fillinin Anlamı Nedir?  

İngilizcede oldukça sık kullanılan, cümle içerisinde önemli bir konuma sahip olan think fiili, cümle içerisinde tek bir anlamda kullanılan fiiller arasında yer almaktadır. Türkçeye “düşünmek” olarak çevrilir. Think fiili; “I, you, we, they” özneleri ile de “he, she, it” özneleri ile de aynı şekilde kullanılmaktadır.  

Think 2. Hali ve Think 3. Hali   

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Past simple tense söz konusu ise think fiilini 2. hali ile kullanırız.  

Think 2. Hali ile Kullanımı 

Think fiilinin 2. hali “thought” şeklinde kullanılmaktadır. Think fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise 2. halini alır. Düzensiz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz.  

Örnek: She thought it would be fun for the man to tell the woman. 

Anlamı: Adamın kadına söylemesinin eğlenceli olacağını düşündü.  

Think 3. Hali ile Kullanımı 

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı şekilde kullanılan think fiilinin 3. hali “thought” şeklinde kullanılmaktadır. Thought 3. Hali, past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılmaktadır.   

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have thought veya has thought şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have thought olarak kullanmamız gerekir. Özne he, she, it ise has thought şeklinde kullanılmalıyız. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had thought şeklinde olmalıdır. 

Örnek: I have thought of several different possibilities.  

Anlamı: Birkaç farklı olasılık düşündüm.  

Think 2. Hali ile İlgili Örnek Cümleler!   

Örnek: They thought that pictures might take one’s mind away from things that were better or more useful. 

Anlamı: Resimlerin kişinin zihnini daha iyi ya da daha yararlı olan şeylerden uzaklaştırabileceğini düşündüler.  

Örnek: He had always thought Anna would adjust quickly to any lifestyle. 

Anlamı: Her zaman Anna’nın herhangi bir yaşam tarzına hızla uyum sağlayacağını düşünmüştü.  

Örnek: She did not mind what people thought of her. 

Anlamı: İnsanların onun hakkında ne düşündüğünü umursamadı. 

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “think 2. hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın! 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı