İngilizce Gramer

Örneklerle If Only Kullanımı

İngilizcede sık kullanılan ve kullanımı sırasında genellikle karıştırılan birçok cümle yapısı ve kelime bulunmaktadır. Bu yapılardan birisi de “If only” yapısıdır. Peki if only kullanımı nasıldır ve if only yapısının kullanımında cümle yapıları nasıl olmalıdır?

İngilizce konuları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan if only kullanımını mutlaka öğrenmeniz gerekir. If only (Keşke) kelimesini, bir durumun farklı olmasını isterken kullanırız. Bunun yanında if only kelimesine benzeyen “I wish” kalıbı da kullanılır.

If only kalıbının kullanıldığı birçok durum vardır. Peki en sık kullanılan cümle yapılarından olan if only yapısının kullanım alanları nelerdir?

Bu yazımızda, konu ile ilgili merak edilenleri ve örnek cümleleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

If Only Nedir?    

İngilizce if only kelimesi Türkçede, “keşke” anlamına gelmektedir. Keşke anlamını verebilmek için İngilizce cümlelerde wish ve if only kalıplarını kullanmamız mümkün. If only kalıbı, wish kalıbı ile aynı anlamı verse de daha güçlü bir anlama sahiptir. Bahsi geçen if only kalıbının farklı zaman kiplerinde de çeşitli kullanımları bulunmaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir: Detaylı İngilizce Cümle Kurma Rehberi

If Only Nasıl Kullanılır?       

If only yapısının kullanıldığı birçok zaman ve cümle yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar aşapıdaki gibidir:

1. If Only + Past Tense

Kalıp geçmiş zaman kipi ile kullanılıyor olsa da geçmişle ilgili bir şey anlatmak için kullanılmamaktadır. Bu type şimdiki zaman içerisinde anlam ve durum belirtmek üzere kullanılır.

Örnek: If only the school weren’t so far!

Anlamı: Keşke okul bu kadar uzak olmasaydı!

2. If Only + Past Perfect

Kalıp, past perfect zaman kipi ile kullanıldığında, geçmişe yönelik arzuları, pişmanlıkları ifade etmemizi destekler nitelikte kullanılmaktadır.

Örnek: You have broken his leg. If only you’d been more careful!

Anlamı: Onun bacağını kırdın. Keşke biraz daha dikkatli olsaydın!

3. If Only + Would + Infinitive Without To

Bu kalıp genel olarak, konuşmacı mevcut durumdan memnun olmadığında, kızdığında veya gelecekte bir değişiklik yapmak istediğinde kullanılmaktadır.

Örnek: If only / you wish I wouldn’t talk to him so much.

Anlamı: Benim onunla bu kadar çok konuşmamı istemezdin.

If Only ile İlgili Örnek Cümleler!       

If only ile ilgili örnek cümle yapıları ve Türkçe anlamları aşasıdaki gibidir:

İngilizceTürkçe
If only you were more clever.Keşke daha zeki olsaydın.
If only you were here now.Keşke şu an burada olsaydın.
I got a low grade from the exam. I wish / If only we had studied harder.Girdiğim sınavdan düşük bir not aldım. Keşke biraz daha çalışmış olsaydık.
That is a sensitive subject for him. If only you had been a little more careful.Bu onun için hassas bir konu. Keşke biraz daha dikkatli olsaydın.
If only / I wish children wouldn’t make so much noise in the plane.Keşke çocuklar, uçakta bu kadar ses çıkarmasalar.
If only / I wish it would snow until Christmas. So we could play snowball on New Year's Eve.Keşke yılbaşına kadar kar yağsa. Böylece yılbaşında kar topu oynayabilirdik.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “if only kullanımı ve if only ile ilgili cümleler” konuları hakkında çeşitli örnekler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Korkusuzca İngilizce Konuşmak için Şimdi Katıl

Üstelik İlk Seans Ücretsiz

Kapalı
Kapalı