İngilizceİngilizce Geliştirmeİngilizce Gramer

Listen 2. Hali: Listen Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler!

 

Yabancı dil öğrenimi, iletişim ve sosyal ilişkiler açısından oldukça önemlidir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir. Dil öğrenme süreci aynı zamanda dil becerilerinizi geliştirmenizle de ilgilidir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunur. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sıklıkla duyduğumuz fiillerden birisi olan listen fiilini mutlaka görülmüşsünüzdür. Peki, listen fiilinin anlamı nedir ve listen 2. hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?

ucretsiz-ingilizce-konusma-seansina-katil

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte yaşanmış veya gerçekleşmiş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Bu durum, iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin ikinci ve üçüncü hallerini öğrenmeniz gerekir. Peki listen fiili kullanım alanları nelerdir ve listen 2. halinin çekimi nasıl olmalıdır? BukyTalk olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 

Listen Fiilinin Anlamı 

listen-2-hali

İngilizceden Türkçeye “dinlemek” olarak çevrilen listen fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple listen fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de öğrenmemiz oldukça önemlidir.

 

Listen 2. Hali ve Listen 3. Hali       

 

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise listen fiilini ikinci hali ile kullanırız. Listen fiilinin ikinci hali “listened” şeklinde kullanılmaktadır.

 

Listen 2. Hali ile Kullanımı

 

Listen fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali çekimiyle kullanılmalıdır. Düzenli bir fiil olduğu için fiilin formu değişmez ve fiil “-ed” takısı alır.

 

Düzensiz fiillerden biri olan listen fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime “listened” olarak çekimlenir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Listen fiilinin ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:

 

Örnek: I listened to you.

Anlamı: Seni dinliyordum.

 

Listen 3. Hali ile Kullanımı

 

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı olan listen fiilinin üçüncü hali de “listened” şeklinde kullanılmaktadır. Listen 3. hali ile past perfect tense ya da present perfect tense kullanımı söz konusu ise kullanılır.

 

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have listened veya has listened şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have listened olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has listened şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had listened şeklinde kullanılmalıdır.

 

Örnek: She had listened to the recording repeatedly.

Anlamı: Kaydı defalarca dinlemişti.

 

Listen 2. Hali ile Örnek Cümleler!

listen-2-hali

Listen filinin 2. hali ile kullanımı Türkçe anlamları ile aşağıdaki gibidir.

 

Örnek: He listened attentively, asking questions now and then to clarify.

Anlamı: Dikkatle dinledi, arada sırada daha iyi anlamak için sorular sordu.

 

Örnek: Amy closed the phone and listened as Giddon walked by.

Anlamı: Amy telefonu kapattı ve Giddon’ın yanından geçerken dinledi.

 

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “listen 2. hali” konusunu tüm detayları ile ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

İlginizi Çekebilir: Waste Ne Demek? Waste ile İlgili Cümleler!

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı