İngilizce Kelime

Walk İkinci Hali: Walk Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler!

Yabancı dil öğrenimi iletişim ve sosyal ilişkiler açısından önemli bir yere sahiptir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir. Bu süreç aynı zamanda dil becerilerinizi geliştirmeniz ile ilgilidir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunur. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sıklıkla duyduğumuz fiillerden birisi olan walk fiilini mutlaka görülmüşsünüzdür. Peki, walk fiilinin anlamı nedir ve walk ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte yaşanmış veya gerçekleşmiş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Bu durum, iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir. Peki walk fiili kullanım alanları nelerdir ve walk ikinci halinin çekimi nasıl olmalıdır? BukyTalk olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Walk Fiilinin Anlamı

İngilizceden Türkçeye “yürümek” olarak çevrilen walk fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple walk fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de öğrenmemiz oldukça önemlidir.

Walk İkinci Hali ve Walk Üçüncü Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise walk fiilini ikinci hali ile kullanırız. Walk fiilinin ikinci hali “walked” şeklinde kullanılmaktadır.

Walk İkinci Hali ile Kullanımı

Walk fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali çekimiyle kullanılmalıdır. Düzenli bir fiil olduğu için fiilin formu değişmez ve fiil “-ed” takısı alır.

Düzenli fiillerden biri olan walk fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime “-ed” takısı alır ve “walked” olarak çekimlenir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Walk fiilinin ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:

Örnek: I tossed the bag on the bed and walked silently to her.
Anlamı: Çantayı yatağın üzerine atıp sessizce yanına gittim.

Walk Üçüncü Hali ile Kullanımı

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı olan walk fiilinin üçüncü hali ise “walked” şeklinde kullanılmaktadır. Walk üçüncü hali ile past perfect tense ya da present perfect tense kullanımı söz konusu ise kullanılır.

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have walked veya has walked şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have walked olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has walked şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had walked şeklinde kullanılmalıdır.

Örnek: We had walked, leading their horses.
Anlamı: Onların atlarına önderlik ederek yürümüştük.

İlgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz: Swim Fiili Kullanım Alanları

Walk İkinci Hali ile Örnek Cümleler!

Örnek: She turned around and walked two steps before it hit her.
Anlamı: Arkasını döndü ve ona çarpmadan önce iki adım yürüdü.

Örnek: She smiled warmly when Amy walked in.
Anlamı: Amy içeri girdiğinde sıcak bir şekilde gülümsedi.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “walk ikinci hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı