İngilizceİngilizce Geliştirmeİngilizce Gramer

Present Perfect Tense ve Past Simple Tense Farkı Nedir?

Her dilde olduğu gibi İngilizcede de zaman yapıları benzerlik gösterdikleri kadar farklılıklarda göstermektedir. Her dilde, geçmiş zaman, şimdiki zaman, geniş zaman ve gelecek zamanı anlatabilmemiz için farklı gramer yapıları ile şekillenmiş çeşitli zaman yapıları bulunur. Peki present perfect ve past simple farkı nedir? Present perfect ve past simple farkı hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

ucretsiz-ingilizce-konusma-seansina-katil

Bir dil öğrenirken zaman yapılarını öğrenmek ve doğru kullanmak, oldukça önemlidir. Bunun temel sebebi, bir olayı anlatmak istediğinizde fiilin çekimine dikkat edilmediğinde karşı tarafa olayı doğru bir şekilde anlatamayabilirsiniz. Bu tür bir problem ise daha önceki içeriklerimizde de belirttiğimiz gibi en çok present perfect tense kullanımında karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş zamana dair anlatımda bulunurken kullanabileceğiniz birçok tense olduğu için present perfect, tense ve past simple tense kullanımı da oldukça önemlidir. Bu yazımızda, present perfect ve past simple farkı hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

 

Present Perfect Tense Yapısı

 

Present perfect tense, birçok İngilizce öğrenen dil öğrencisi için öğrenmesi zor bir zaman yapısıdır. Zor olmasının sebebi bu zaman kavramının Türkçede net bir karşılığının bulunmamasıdır. Türkçede de tam karşılığı olmadığı için cümleye göre farklı şekillerde çevrilir.

 

Türkçede tam olarak bir karşılığı olmayan bu zaman ifadesi, yakın geçmiş zamanı belli olmayan geçmiş zaman olarak ifade edilebilir. Present perfect tense yapısının kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • En yaygın kullanım alanı, geçmişte başlamış ve etkisi hala devam eden eylem ve durumlar için olan kullanımdır.
  • Geçmiş tecrübelerimizi çevremizle paylaşmak için kullanırız.
  • Geçmişte başlanmış ancak ifade edilen zaman dilimi içerisinde henüz bitirilmemiş olan eylemleri aktarmak için kullanırız.
  • Eğer belirli bir zaman dilimi içerisinde değişiklikler meydana gelmişse bu değişiklikleri karşımızdakilere aktarmak için de bu zaman dilimi kullanılır.

 

 

 

Past Simple Tense Yapısı      

present-perfect-ve-past-simple-farkı-nedir

Türkçe karşılığı Geçmiş Zaman olan Past Tense, geçmişte belirli bir zaman içerisinde başlamış ve artık devam etmeyen eylemleri veya durumları anlatmak amacıyla kullanılan bir zaman yapısıdır.

 

Present Perfect Tense ve Past Simple Farkı  

 

Past simple tense, olayların ne zaman gerçekleştiğinin cevabını kesin olarak belirtir ancak present perfect tense yapısında olayların ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmemiz daha zordur. Present perfect ile henüz ve daha gibi net olmayan ifadeler kullanılır. Past simple yapısında zaman önemliyken present perfect yapısında eylemler önemlidir.

 

Amerikan İngilizcesinde yaygın olarak Present perfect yerine past simple kullanılır. Amerikan İngilizcesi, geçmişte olan tüm eylemleri past simple ile ifade etmektedir.

 

Present Perfect Tense ve Past Simple Örnek Cümleler!

present-perfect-ve-past-simple-farkı-nedir

Present perfect ve past simple farkını ele alan örnek cümleler, Türkçe anlamları ile aşağıdaki gibidir:

 

Örnek: We haven’t gone to the school.

Anlamı: Okula gitmedik.

 

Örnek: Where have you left your shoes?

Anlamı: Ayakkabılarını nereye bıraktın?

 

Örnek: My sister has lost the book to the bedroom.

Anlamı: Kız kardeşim yatak odasındaki kitabı kaybetti.

 

Örnek: He has never eaten these chocolates.

Anlamı: Bu çikolataları hiç yemedi.

 

Örnek: He listened to music last night.

Anlamı: Dün gece müzik dinledi.

 

Örnek: I bought a bag yesterday.

Anlamı: Dün çanta aldım.

 

Örnek: I did not (didn’t) buy a book yesterday

Anlamı: Dün bir kitap satın almadım.

 

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “İngilizce present perfect ve past simple farkı” konusu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda İngilizce Aksan Geliştirme

 

Korkusuzca İngilizce Konuş!

bukytalk-kampanya-gorseli

BukyTalk

İngilizce'yi Korkusuzca Konuşun!

Doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce öğrenmek için aktif olarak İngilizce konuşmak çok önemli! BukyTalk'a kaydol ve korkusuzca İngilizce konuşmaya başla!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı