İngilizce Kelime

Work İkinci Hali: Work Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler!

Yabancı dil öğrenimi, iletişim ve sosyal ilişkiler açısından önemli bir konuma sahiptir. Dil öğrenmek, yalnızca dilin gramer yapısını öğrenmek ile ilgili değildir. Dil öğrenme süreci aynı zamanda dil becerilerinizi geliştirmenizle de ilgilidir. İngilizcede zaman ve cümle yapılarına göre fiillerin birçok çekimi bulunur. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sıklıkla duyduğumuz fiillerden birisi olan work fiilini mutlaka görülmüşsünüzdür. Peki, work fiilinin anlamı nedir ve work ikinci hali ile kurulan cümleler nasıl olmalıdır?

İngilizce konuları arasında önemli bir yere sahip olan simple past tense yapısını öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte yaşanmış veya gerçekleşmiş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Bu durum, iletişim ve dilbilgisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmeniz gerekir. Peki work fiili kullanım alanları nelerdir ve work ikinci halinin çekimi nasıl olmalıdır? BukyTalk olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Work Fiilinin Anlamı

İngilizceden Türkçeye “çalışmak” olarak çevrilen work fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple work fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de öğrenmemiz oldukça önemlidir.

Work İkinci Hali ve Work Üçüncü Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise work fiilini ikinci hali ile kullanırız. Work fiilinin ikinci hali “worked” şeklinde kullanılmaktadır.

Work İkinci Hali ile Kullanımı

Work fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali çekimiyle kullanılmalıdır. Düzenli bir fiil olduğu için fiilin formu değişmez ve fiil “-ed” takısı alır.

Düzenli fiillerden biri olan work fiili, ikinci hali ile kullanıldığında kelime “-ed” takısı alır ve “worked” olarak çekimlenir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Work fiilinin ikinci hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:

Örnek: I worked my way through college.
Anlamı:Üniversite boyunca çalıştım.

Work Üçüncü Hali ile Kullanımı

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı olan work fiilinin üçüncü hali ise “worked” şeklinde kullanılmaktadır. Work üçüncü hali ile past perfect tense ya da present perfect tense kullanımı söz konusu ise kullanılır.

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have worked veya has worked şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have worked olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has worked şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had worked şeklinde kullanılmalıdır.

Örnek: She knows how hard I’ve worked.
Anlamı: Ne kadar çok çalıştığımı biliyor.

Work İkinci Hali ile Örnekler!

Örnek: Every day she worked in a frenzy, trying to keep him out of her mind.
Anlamı: Her gün çılgınca çalışıyor, onu aklından çıkarmaya çalışıyordu.

Örnek: If that was his intention, it sure worked.
Anlamı: Eğer niyeti buysa, kesinlikle işe yaradı.

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “work ikinci hali” konusunu ve örnek cümleleri hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Daha sonra size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı