İngilizce Gramer

Begin 3. Hali: Begin Fiili Anlamı ve Örnek Cümleler!

Dil öğrenmek, günümüzde önemli bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Dilin gramer yapısını öğrenmenin yanı sıra çeşitli özelliklerini de öğrenmeli ve bu konuda bol bol pratik yapmamız gerekir. Zaman ve cümle yapılarına göre İngilizcede fiillerin birçok çekimi bulunmaktadır. Bu çekimlerden birisi de fiillerin 2. ve 3. hallerini konu alan geçmiş zaman yapısıdır. İngilizce de sık kullanılan fiillerden birisi olan begin fiilini hepimiz biliyoruz. Peki begin fiilinin anlamı nedir ve begin 3. hali ile ilgili cümleler nasıl olmalıdır? 

ucretsiz-ingilizce-konusma-seansina-katil

İngilizce konuları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan geçmiş zaman yapısını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Günlük yaşantımızda geçmişte olmuş bir olayı anlatmak için geçmiş zaman yapısını etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Bunun için ise fiillerin 2. ve 3. hallerini öğrenmek oldukça etkilidir. Peki begin fiili kullanım alanları nelerdir ve begin 3. hali çekimi neden önemlidir? Bu yazımızda, konu ile ilgili merak edilenleri ve örnek cümleleri sizler ile paylaşacağız.

Begin Fiilinin Anlamı

İngilizceden Türkçeye “başlamak” olarak çevrilen begin fiili, cümle içerisinde sıkça gördüğümüz fiiller arasında yer alır. Bunun yanı sıra hem konuşma dilinde hem yazı dilinde sık kullandığımız bir fiildir. Bu sebeple begin fiilinin farklı zaman formlarındaki çekimini de öğrenmemiz oldukça önemlidir.

Begin 2. Hali ve Begin 3. Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsetmek için past simple tense kullanmamız gerekir. Bu zaman yapısını kullanmak için ise begin fiilini 2. hali ile kullanırız. Begin fiilinin 2. hali “began” şeklinde kullanılmaktadır.

ilginizi çekebilecek içeriğimiz: Sık Kullanılan Fiillerin 2. ve 3. Halleri

Begin 2. Hali ile Kullanımı

Begin fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman kullanımı gerekli ise ikinci hali çekimiyle kullanılmalıdır. Düzeniz bir fiil olduğu için fiilin formu değişir ve fiil “-ed” takısı almaz. 

Düzensiz fiillerden biri olan begin fiili, 2. hali ile kullanıldığında kelime bir takı almak yerine tamamen değişir ve “began” olarak çekimlenir. Bu fiil çekimi, her özne ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Begin fiilinin 2. hali ile kullanımı ise aşağıdaki gibidir:

Örnek: My sister began to walk every morning with the advice of her doctor.

Anlamı: Kız kardeşim doktorunun tavsiyesi ile her sabah yürümeye başladı.

Begin 3. Hali ile Kullanımı

Üçüncü hali, ikinci hali ile aynı olan begin fiilinin üçüncü hali de “begun” şeklinde kullanılmaktadır. Begin 3. hali ile past perfect tense ya da present perfect tense kullanımı söz konusu ise kullanılır. 

Kullanılan zaman yapısı present perfect tense ise kullanım have begun veya has begun şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have begun olarak kullanımı söz konusudur. Özne he, she, it ise has begun şeklinde kullanılması gerekir. Kullanılan zaman yapısı past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had begun şeklinde kullanılmalıdır.

Örnek: My favorite TV show hasn’t begun.

Anlamı: En sevdiğim dizi daha başlamadı.

Begin 3. Hali ile Örnek Cümleler!

Örnek: We have begun to take long walks every morning, immediately after breakfast.

Anlamı: Her sabah kahvaltıdan hemen sonra uzun yürüyüşler yapmaya başladık.

Örnek: You say I have begun this war!

Anlamı: Bu savaşı benim başlattığımı söylüyorsun!

BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda sizlere “begin 3. hali” konusunu tüm detayları ile ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgilendirici içerik için bizi takip edin! Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dönüştürmek için ücretsiz seansımıza katılın! Ardından size uygun BukyTalk Paketlerinden yararlanın!

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Ücretsiz İngilizce Konuşma Seansı

BukyTalk ile Korkusuzca İngilizce Konuş

Kapalı
Kapalı